• School in Velika Ludina, Croatia
  • School in Valašské Meziříčí, Czech Republic
  • School in Kiiminki, Finland
Free Joomla Template by HostMonster Reviews

UNIPAR - exkurze

V pondělí 16. února jsme jeli autobusem do Rožnova p. R. do firmy Unipar. Je to firma, která se zabývá výrobou dekoračních svíček. Když jsme tam dojeli, byli jsme všichni překvapení, že je firmička tak malá. Má jen 12 zaměstnanců. K výrobě zdejších svíček se používá hydrocarbon (takový bílý prášek) a nevyrábí se z různých levných materiálů.  Především proto v tomto odvětví nemá Unipar žádnou velkou konkurenci. Svíčky se prodávají jak v zahraničí, tak u nás v Česku, ale nejoblíbenější jsou v Americe.Tak a teď si dáme trochu historie firmy. Unipar byl založen v roce 1992.

Jak vznikla jejich první svíčka? Nynější majitel měl kdysi dávno na práci lisování brikety s parafínovým práškem, to se dělo v lisu na brikety. A to ho moc nebavilo. Jednou ho napadlo vysypal do lisu jen parafínový prášek. Když to, co vzniklo, z lisu vytáhl, připomínalo to svíčku. A potom už stačilo přidat knot a první svíčka byla na světě.

Návštěva v Uniparu se nám všem moc líbila, hlavně jsme ocenili záživný výklad pana průvodce, který nás podrobně seznámil s výrobou a chodem celé firmy.

 

Dominik Příkaský